Zadbaj o swoje pasze objętościowe i podsiej na czas!

Spora część traw na trwałych użytkach zielonych czy gruntach ornych, a także lucerników, przerzedza się po około czterech latach intensywnego użytkowania. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić czy znaczne ubytki roślin nie wpłyną na jakość zbieranej paszy, poprzez zwiększoną ilość chwastów czy większe zanieczyszczenie piaskiem przy zbiorze sianokiszonki (dużo wolnych przestrzeni).

 

Co wybrać, gdy temperatura w marcu nie jest zbyt wysoka?

 

 

Wybierając mieszankę do podsiewu, zwłaszcza wiosennego, należy zwrócić uwagę na jej skład. Mieszanka powinna opierać się na gatunkach szybko kiełkujących i szybko nabierających masy, tak aby mogła konkurować z istniejącymi już roślinami na danym stanowisku. Wiosną musimy pamiętać, że temperatura gleby wolno się nagrzewa, dlatego rozwiązaniem dla tego problemu może być wybór mieszanki, która kiełkuje w niższych temperaturach. Takie innowacyjne rozwiązanie stworzyli specjaliści z Barenbrug’a tworząc odmiany życic kiełkujące już już w 6⁰C

Wczesne kiełkowanie umożliwia młodym siewkom wytworzyć głębszy system korzeniowy, co ma olbrzymi wpływ na wzrost traw w okresie niedoborów wody, a także wcześniejsze zbiory, co z kolei pozwala przy odpowiednich warunkach pogodowych uzyskać jeden pokos więcej. Wykorzystanie do podsiewu mieszanek B&G-1 Milkway Sprint i B&G-2 Milkway Tetra zawierających odmiany kiełkujące już w 6⁰C, zwiększa powodzenie renowacji UZ czy lucernika. Jeżeli przeprowadzimy podsiew wcześniej, zanim obecna w użytku trawa czy lucerna rozpocznie normalny wzrost wegetacyjny, będzie ona w naturalny sposób mniej konkurencyjna dla wschodzących siewek. Gdy stara ruń nie rozpocznie jeszcze wzrostu, to podsiane rośliny wciąż będą miały bardzo dobry dostęp do światła, wilgoci i składników odżywczych.

 

Zwiększ ilość białka w sianokiszonce!

 

Jeśli planujesz wiosenne podsiewy użytków zielonych i lucerników, ponieważ szukasz najtańszego źródła białka, to mamy dla Ciebie rozwiązanie – mieszankę szybkorosnących koniczyn jednorocznych ProtaFix.

W skład mieszanki wchodzą cztery różne gatunki koniczyn: inkarnatka, perska, aleksandryjska i Michela.

 

Koniczyna inkarnatka to wszechstronny gatunek, który dobrze rośnie na różnych glebach.

Koniczyna perska dobrze radzi sobie w okresach suchych i wiąże azot najlepiej ze wszystkich gatunków koniczyny.

Koniczyna aleksandryjska to gatunek o wysokiej produktywności, który zwiększa efektywność wiosennego siewu.

Koniczyna Michela to gatunek znany ze swojej wysokiej plenności, zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności (jesienią i zimą), oraz doskonałych właściwości paszowych.

 

ProtaFix jest tak elastyczna, że możesz ją zastosować do podsiewu użytków zielonych i lucerników lub wykorzystać podczas wiosennych zasiewów mieszanek krótkotrwałych czy wieloletnich, jako dodatek zwiększający plon białka w pierwszym roku. Mieszanka szybkorosnących koniczyn, to także idelny i wysokobiałkowy poplon. Zasiana do połowy sierpnia, np. po zbożach, jeszcze przed zimą, wyprodukuje rekordową ilość masy zielonej o doskonałych parametrach żywieniowych.