PH_Barenbrug_YellowJacket_Nitrogenerator_pl_03!

Lucerna, to proste

Od tej pory uprawa lucerny to żaden problem. Nasiona tej zawierającej duże ilości białka rośliny paszowej są teraz dostępne z innowacyjną otoczką, zapewniającą dobre warunki kiełkowania i wysokie plony, a także bogatą w białko dietę dla Twoich krów. Dzięki technologii otoczkowania nasion Yellow Jacket Nitrogenerator® uprawa lucerny stała się znacznie łatwiejsza.

Niezbędne Rhizobium

Dzięki symbiozie z bakteriami z rodzaju Rhizobium, mającymi zdolność wiązania azotu atmosferycznego, lucerna magazynuje azot w brodawkach korzeni. Bakterie te wspomagają też rozwój roślin, co zwiększa zawartość białka oraz plon suchej masy.

 

Technologia zastosowana w Yellow Jacket Nitrogenerator® pozwala umieścić zanurzone w polimerowej macierzy bakterie Rhizobium bezpośrednio na nasionach lucerny. Do polimerowej otoczki dodano też składniki pokarmowe oraz substancje konserwujące, by wydłużyć trwałość bakterii. Szczepy bakterii Rhizobium zastosowane w otoczce Yellow Jacket Nitrogenerator® powstały w wyniku rozległej selekcji w zmiennych warunkach. Tylko te szczepy, które wykazały się dużą zdolnością do przetrwania w trudnych warunkach, kwalifikują się do zastosowania w otoczce Yellow Jacket Nitrogenerator®.

 

Bogate źródło składników odżywczych wspomagających rozwój roślin

Bakterie Rhizobium na nasionach są przez cały czas aktywne i znajdują się w bezpośredniej bliskości korzeni siewek. Azot atmosferyczny przenika przez górną warstwę gleby i jest pobierany przez bakterie Rhizobium - bytujące w brodawkach korzeniowych młodych roślin - i przekształcany w amidy lub kwas moczowy. Następnie składniki pokarmowe są transportowane do wnętrza roślin. Stanowią one główne źródło substancji odżywczych dla rozwijających się roślin. Nasiona lucerny otoczkowane z wykorzystaniem tej wyjątkowej technologii Barenbrug pozwalają oszczędzić czas i zwiększają szanse na właściwy rozwój roślin i uzyskanie wysokich plonów.

Yellow Jacket Nitrogenerator - jak to działa?

Spodziewaj się najlepszych wyników

Poza wyborem nasion otoczkowanych Yellow Jacket Nitrogenerator®, na wysokie plony mają wpływ także takie czynniki jak właściwy rodzaj gleby, optymalne nawożenie oraz prawidłowe metody koszenia.

 

Rodzaj gleby

Lucerna rośnie dobrze na glebach przepuszczalnych o odpowiedniej kwasowości. Gleby piaszczyste powinny mieć pH wyższe niż 5,5, zaś gleby gliniaste - co najmniej 6,0. Z ponownym wysiewem lucerny na tym samym polu należy odczekać rok (na terenach wilgotnych), a do trzech lat (na terenach suchych). Zaleca się, by gleba pod uprawę lucerny miała właściwą strukturę.

 

Nawożenie i ochrona

Lucerna to roślina wieloletnia. Jeżeli w momencie siewu gleba zawiera wystarczającą ilość azotu, nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia tym pierwiastkiem. Wraz z upływem czasu lucerna sama zacznie wiązać azot z powietrza. Dawka fosforu, sodu i potasu musi być ustalona na podstawie analizy gleby.

 

Zostaw uprawę w spokoju

Lucerna jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, zatem ważne jest, by ograniczyć zabiegi do minimum. Jeśli dana roślina wypadnie, w jej miejscu pojawia się pusta przestrzeń, w której mogą rozwinąć się chwasty. Nasiona lucerny Barenbrug są wolne od szkodliwych chwastów i cechują się dobrą odpornością na nicienie. Ochrona przed patogenami jest łatwa i może być prowadzona powszechnie dostępnymi metodami.

 

Koszenie

Lucernę kosi się głównie w celu sporządzania kiszonki. W zależności od lokalnego klimatu możliwa liczba pokosów w sezonie wynosi od dwóch do pięciu lub więcej. W przypadku siewu wiosennego należy uwzględnić, że liczba pokosów będzie o jeden mniejsza. Najlepszą porą na koszenie lucerny jest czas, gdy 5-10 % roślin kwitnie. Optymalna wysokość koszenia to 7-10 cm. Lucerna ma dość szerokie liście, co sprawia, że istotny jest dobór właściwego urządzenia do koszenia. Przy zbyt gwałtownym koszeniu lucerna traci dużo liści, co negatywnie wpływa na wielkość i jakość plonu.

Plon paszy

W pierwszym roku potencjalny plon suchej masy lucerny wynosi 6-9 ton/ha. W drugim i kolejnych latach uprawy plon suchej masy może wzrosnąć do 12-17 ton/ha. Wartości te mogą się różnić w zależności od odmiany lucerny oraz regionu uprawy.

 

Jakość kiszonki

Lucerna stanowi doskonałe źródło białka oraz błonnika (neutralne włókno detergentowe - NDF) w diecie zwierząt.

7 udowodnionych korzyści, jakie daje Ci Yellow Jacket Nitrogenerator

Chcesz wiedzieć więcej o korzyściach, jakie daje technologia otoczkowania nasion Yellow Jacket Nitrogenerator®? Przeczytaj o tym tutaj!

 

powrót