Poza wyborem nasion otoczkowanych Yellow Jacket Nitrogenerator®, na wysokie plony mają wpływ także takie czynniki jak właściwy rodzaj gleby, optymalne nawożenie oraz prawidłowe metody koszenia.
Rodzaj gleby
Lucerna rośnie dobrze na glebach przepuszczalnych o odpowiedniej kwasowości. Gleby piaszczyste powinny mieć pH wyższe niż 5,5, zaś gleby gliniaste - co najmniej 6,0. Z ponownym wysiewem lucerny na tym samym polu należy odczekać rok (na terenach wilgotnych), a do trzech lat (na terenach suchych). Zaleca się, by gleba pod uprawę lucerny miała właściwą strukturę.
Nawożenie i ochrona
Lucerna to roślina wieloletnia. Jeżeli w momencie siewu gleba zawiera wystarczającą ilość azotu, nie ma potrzeby dodatkowego nawożenia tym pierwiastkiem. Wraz z upływem czasu lucerna sama zacznie wiązać azot z powietrza. Dawka fosforu, sodu i potasu musi być ustalona na podstawie analizy gleby.
Zostaw uprawę w spokoju
Lucerna jest wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne, zatem ważne jest, by ograniczyć zabiegi do minimum. Jeśli dana roślina wypadnie, w jej miejscu pojawia się pusta przestrzeń, w której mogą rozwinąć się chwasty. Nasiona lucerny Barenbrug są wolne od szkodliwych chwastów i cechują się dobrą odpornością na nicienie. Ochrona przed patogenami jest łatwa i może być prowadzona powszechnie dostępnymi metodami.
Koszenie
Lucernę kosi się głównie w celu sporządzania kiszonki. W zależności od lokalnego klimatu możliwa liczba pokosów w sezonie wynosi od dwóch do pięciu lub więcej. W przypadku siewu wiosennego należy uwzględnić, że liczba pokosów będzie o jeden mniejsza. Najlepszą porą na koszenie lucerny jest czas, gdy 5-10 % roślin kwitnie. Optymalna wysokość koszenia to 7-10 cm. Lucerna ma dość szerokie liście, co sprawia, że istotny jest dobór właściwego urządzenia do koszenia. Przy zbyt gwałtownym koszeniu lucerna traci dużo liści, co negatywnie wpływa na wielkość i jakość plonu.