Parki, zieleń miejska - Pytania i odpowiedzi
|
|
Jak przygotować podłoże - czyli zanim chwycisz za grabie? Zanim chwycisz za grabie .... Na początek rozpoznanie terenu Twojego przyszłego trawnika. Miejsce to powinno być w miarę płaskie. Wszelkiego rodzaju skarpy będa komplikowały sprawę i to zarówno przy pracach początkowych jak i przy pózniejszej pielegnacji. Następnie zwróć uwagę również na przepuszczalność gleby. Trawnik najlepiej czuje się na glebach przepuszczalnych i o takie podłoże warto na początku zadbać. Nawadnianie to następny temat, który warto zaplanować już teraz. Bez odpowiedniego podlewania nie ma szans na to, aby Twój trawnik latem przypominał zielona oazę. W związku z tym, jeśli ma to być nawadnianie automatyczne musisz zorientować się w których miejscach będzie przebiegała instalacja. Jeśli bedziesz nawadniał tradycyjnie pomyśl o wygodnym dostępie do wody aby nie ciągnąć niepotrzebnie węży przez cały ogród. Bardzo istotne jest również sprawdzenie odczynu gleby. pH optymalnego podłoża powinno zawierać się w przedziale pomiędzy 5,5 – 6,5. Jeśli odczyn odbiega od powyższych wartości, masz jeszcze dość czasu aby zadziałać odpowiednimi nawozami i ustabilizować odczyn na właściwym poziomie. A teraz ciężka fizyczna praca. 2 do 3 tygodni przed wysiewem powninieneś spulchnić glebę, przekopać, rozbić wszelkie grudki ziemi i wyrównać powierzchnię. Musisz usunąć korzenie, kamienie i chwasty. Tych ostatnich najlepiej pozbyć się chemicznie używając ogólnie dostępnych preparatów (zwróc uwagę po jakim czasie od użycia preparatu możesz wysiewać nasiona). Na koniec tego etapu musisz ubić ziemię. Jeśli jest to niewielka powierzchnia, możesz po prostu ją udeptać. Przy większych powierzchniach zalecany jest wał, który oprócz ubicia ziemii wyrówna również całą powierzchnię. Po tym zabiegu możesz sobie zrobić kilka dni przerwy. Ziemia w tym czasie osiądzie, a Ty nabierzesz sił do dalszej pracy i będziesz miał czas na ...
Jaką mieszankę nasion traw wybrać? ... wybór mieszanki nasion traw. Tutaj musisz zastanowić sie jak zamierzasz użytkować swój trawnik. Jeśli intensywnie, potrzebujesz mieszanki Super Sport. Jeśli zamierzasz traktować trawnik rekraacyjnie użyj Green Universalu. A jeśli potrzebujesz trawnika reprezentacyjnego, który można kosić nawet na wysokość 12mm, polecam Exclusor. Ważne jest też abyś zwrócił uwagę na to czy teren pod przyszły trawnik jest zacieniony. Jesli tak, odpowiednią mieszanką bedzie Shadow Gazon. A co jeśli nie masz czasu na podlewanie, a mimo wszystko chciałbyś posiać trawę? W tym wypadku potrzebujesz mieszanki Watersaver. Ptzy wyborze mieszanki warto też obejrzec krótki film, który przybliży Ci wygląd oraz podstawowe informacje o gatunkach traw użytych w poszczególnych produktach. http://www.youtube.com/watch?v=f69vjjBwW7s
Najlepiej wysiewać nasiona w okresie od początku kwietnia do połowy października, kiedy temperatura gleby wynosi minimum 10°C. Przed samym siewem, warto użyć Nawozu Wiosennego, który pomoże młodej trawie rosnąć zdrowo już od momentu kiełkowania. Pamiętaj, aby nawóz wymieszać z glebą. Ten zabieg bowiem oprócz właściwego rozmieszczenia granulatu nawozu, spulchni glebę, przygotowując ją do siewu. Wysiewać trawę możesz ręką bądź specjalnymi siewnikami. Optymalnym rozwiązaniem jest tzw. siew, na krzyż”, czyli wysianie nasion wzdłuż i wszerz przyszłego trawnikia. Norma wysiewu wynosi około 25 g/m2. Po wysianiu nasion na spulchnione podłoże, używając grabi, wymieszaj nasiona trawy z ziemią tak aby były przykryte ok. 1 cm gleby. Zapobiegnie to wysuszeniu i rozporoszeniu nasion. Na koniec przywałuj całą powierzchnię i podlewaj.
A teraz lanie wody... Po wysianiu nasion, w pierwszych 3 tygodniach, należy regularnie podlewać grunt. Nasiona potrzebują stałego nawadniania i dużo wilgoci. Podlewaj regularnie, aby na powierzchni utrzymać stałą wilgoć. Najlepszą porą na nawadnianie trawnika są wczesne godziny ranne. Kiedy Twój trawnik będzie już przyzwoicie wyglądał, możesz stopniowo ograniczyć podlewanie. Wskazane jest nawet aby kilkakrotnie w ciągu sezonu wegetacyjnego ograniczyć podlewanie, co zintensyfikuje rozwój systemu korzeniowego.
Jakich nawozów należy używać i kiedy? A karmienie? Nawożenie czyli tak naprawdę karmienie Twojego trawnika nie jest skomplikowną sprawą. Od wczesnej wiosny, do połowy maja, kiedy trawnik potrzebuje wielu składników pokarmowych aby szybko zregenerować się po zimie, używasz Barfertile Start (20kg) lub Nawozu Wiosennego (5kg). Następnie w okresie letnim możesz użyć Barfertile Universal (20kg) lub Nawozu Uniwersalnego (5kg), a od początku września do połowy października Barfertile Late (20kg) lub Nawozu Jesiennego (5kg). Powyższe nawozy wysiewasz średnio raz na 8 tygodni. Jeżeli chcesz aby Twój trawnik szybko się zregenerował, po zabiegach aeracji lub wertykulacji użyj Nawozu Barfertile Regeneration (20kg). Ze względu na dużą zawartość fosforu nawóz ten zintensyfikuje rozwój korzeni i przyspieszy zadarnianie trawnika. Nawożenie najlepiej wykonaj po koszeniu. Zwróć uwagę aby podczas tego zabiegu żdźbła trawy nie były wilgotne.
Pierwsze koszenie należy przeprowadzać, kiedy Twój trawnik będzie miał ok.10 cm. Kosząc zostawiamy ok.7 cm wysokości źdźbła. Przy kolejnym pokosie zostawiamy około 4-5 cm. Ogólnie, przy każdym zabiegu powinniśmy skracać trawę maksymalnie o 1/3 wysokości źdźbła. Wysokość koszenia zależy od intensywności użytkowania trawnika i wynosi od 3-6 cm. W przypadku trawników powstałych z mieszanki Exclusor koszenie można obniżyc nawet do 12mm.
Jaka jest data przydatności mieszanek nasion traw? Zgodnie z Dziennikiem Ustaw z 28 grudnia 2012r. Poz.1512- Ustawa o nasiennictwie, termin przydatności mieszanek nasion traw wynosi 3 lata od daty pakowania, jednak w trzecim roku, w terminie do 30 czerwca. Po tym okresie mieszanka nasion traw nie nadaje się do sprzedaży. Data pakowania- "Date of closing", znajduje sie na każdym opakowaniu, na zielonej etykiecie, która wydawana jest do każdego opakowania przez Holenderską Inspekcję Nasienną NAK. Etykieta ta jest jednocześnie potwierdzeniem, wydania przez Inspekcję Nasienną świadectwa kwalifikacji do danej partii nasion traw.
|