Pędraki chrabąszcza są larwami chrząszczy, takich jak chrząszcze majowe czy chrząszcze czerwcowe. Są kremowobiałe z jasnobrązową głową, trzema parami dość długich nóg piersiowych i miękkim, beznogim brzuchem. Często są zakrzywione.
Chrząszcze składają jaja w maju i czerwcu, po czym larwy „wyjadają” sobie drogę na powierzchnię między czerwcem, a październikiem. Pędraki chrabąszcza żerują w korzeniach trawy tuż pod powierzchnią. W przypadku poważnych uszkodzeń spulchniają darń i całe fragmenty darni mogą być wręcz "zbierane" z powierzchni. Ruń wkrótce obumiera, zwłaszcza przy suchej pogodzie. Jednak największe szkody wyrządzają drapieżniki poszukujące tych smacznych przekąsek. Pędraki chrabąszcza dobrze rozwijają się w dobrze przepuszczalnej, lekko luźnej, piaszczystej glebie.
Gdy temperatura spada, larwy zakopują się głębiej w ziemi, aby zimować. Dzięki temu nie powodują już żadnych uszkodzeń, więc nadszedł czas, aby naprawić swoją darń. Jeśli nie podejmiesz żadnych kroków, aby naprawić puste miejsca, zostaną one wypełnione wiechliną roczną i chwastami! W tym okresie najlepiej naprawić ubytki za pomocą SOS i RPR.