Dlaczego warto mulczować?

Jeśli mulczujesz trawę, automatycznie stosujesz pielęgnację trawnika w obiegu zamkniętym. Pokos służy jako źródło składników pokarmowych dla organizmów glebowych. Fauna glebowa rozkłada materię organiczną, uwalniając do gleby składniki pokarmowe, pobierane stamtąd przez rośliny. Takie postępowanie zapewnia wielorakie korzyści. Jednak mulczowanie jest korzystne jedynie, jeśli ścinki trawy nie są zbyt duże. Poniżej przedstawiliśmy najważniejsze zalety mulczowania:

Stosujesz mniej nawozów.

Mulcz, czyli ścięte źdźbła trawy, to bogate źródło składników odżywczych! Rozłożona przez organizmy glebowe materia organiczna stanowi doskonały naturalny nawóz dla Twojego trawnika. Oznacza to, że nie musisz już stosować tak dużo nawozów jak wcześniej. Jeśli chcesz nawozić trawnik, używaj raczej nawozów długodziałających (otoczkowanych). Stymulują one aktywność fauny glebowej, co przyspiesza rozkład ścinków trawy. Zawarte w tradycyjnych nawozach sole mogą mieć negatywny wpływ na organizmy żyjące w glebie. Nawozy otoczkowane zawierają mniej soli niż tradycyjne, a tym samym są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego. Pamiętaj, że szybko rosnące trawy zwykle potrzebują dużo nawozu; jednak gatunki/odmiany wolno rosnące zadowalają się znacznie mniejszą ilością składników pokarmowych, a zatem znacznie lepiej nadają się do pielęgnacji w obiegu zamkniętym.

Oszczędzasz czas

„Jeśli masz pod opieką duże trawiaste przestrzenie, mulczowanie wiele ułatwia. W przypadku gdy zgrabiasz ścięte źdźbła z trawnika, Twój pojemnik na odpady organiczne musi być regularnie opróżniany. To dodatkowa praca do wykonania, która zajmuje sporo czasu. Dla mnie główną zaletą mulczowania jest oszczędność czasu”.

Marc de Haas – ogrodnik w BT Hoveniers

Twój trawnik lepiej znosi suszę

Powstała w wyniku mulczowania materia organiczna pomaga zatrzymać wilgoć w glebie latem. Warstwa mulczu tworzy bufor chroniący rośliny przed wysoką temperaturą i parowaniem, co z kolei zapobiega przesuszeniu trawnika. W rezultacie nie trzeba go tak często podlewać. Jeśli jednak trawnik wytwarza zbyt dużo biomasy (pokosu), może to negatywnie wpływać na stan darni! Upewnij się, że ścinki trawy są wystarczająco rozdrobnione. Jest to łatwiejsze w przypadku traw wolno rosnących.

 

Twój trawnik będzie zdrowszy

Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi przez prof. dr. Karla-Ernsta Schönthalera z Wiedeńskiego Uniwersytetu Kultury Gleby, mulczowany trawnik cechuje się większą żywotnością, gęstszą darnią oraz ładniejszym odcieniem zieleni. Badanie to wykazało ponadto, że aktywność organizmów żyjących w glebie pod mulczowanym trawnikiem jest większa o 40 procent. Dzięki temu wymiana gazowa w glebie jest efektywniejsza. Co więcej, dodatkowe składniki odżywcze wzmacniają trawę, a to z kolei utrudnia wzrost mchów i chwastów.

Idealna trawa do mulczowania

Należy pamiętać, że czasem mulczowanie nie jest możliwe. Jeśli trawa jest za wysoka lub zbyt mokra, nie wolno mulczować trawnika. Zbyt duże ścinki mogą zaburzać cyrkulację powietrza i zwiększać ryzyko pojawienia się pleśni, co z kolei negatywnie wpływa na zdrowie darni. Nie jest to jednak problemem, jeśli wybierzesz właściwy rodzaj trawy: mieszanka Mow Saver została specjalnie opracowana i doskonale nadaje się do pielęgnacji z użyciem kosiarek mulczujących i automatycznych. Trawy Mow Saver szybko kiełkują, cechują się niskim punktem krzewienia oraz wytwarzają niewiele biomasy. Dzięki temu nie potrzebują częstego koszenia, co czyni mieszankę Mow Saver idealną trawą do mulczowania. Raczej nie przegapisz terminu koszenia. Ponadto nie musisz stosować dużych ilości nawozów, ponieważ trawa Mow Saver daje sobie radę przy zmniejszonym nawożeniu. A co najważniejsze, mieszanka Mow Saver zapewnia piękną, zdrową i wytrzymałą darń!

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat idealnej trawy do mulczowania, kliknij tutaj.

 

Mulczowanie twojego trawnika

Czy poczułeś przypływ energii i chciałbyś spróbować mulczowania na własnym trawniku? 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mulczowania trawnika, kliknij tutaj. (portal Mulczowanie)   

 

Pobierz szczegółowy plan tutaj i zaczynaj!

Kliknij tutaj, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat mulczowania trawnika.

powrót