Niska zawartość fruktanów

Trawa o niskiej zawartości fruktanów redukuje ryzyko ochwatu. Fruktany to węglowodany (cukry) produkowane przez rośliny z rodziny traw pod wpływem promieniowania słonecznego. Trawy wytwarzają szczególnie dużo fruktanów wtedy, gdy noce są zimne, a w ciągu dnia intensywnie świeci słońce. 

 

Fruktany są obecnie uważane za jedną z głównych przyczyn ochwatu. Koński układ pokarmowy trawi je częściowo wyłącznie w jelicie cienkim, co skutkuje wysokim poziomem cukrów w jelicie grubym; to z kolei zaburza równowagę flory bakteryjnej w jelitach. W rezultacie powstają toksyczne substancje, które mogą powodować ochwat.

 

Niska zawartość fruktanów

Firma Barenbrug przeprowadziła wiele badań nad zawartością fruktanów (cukrów) w różnych trawach. Niektóre gatunki traw cechuje niska zawartość fruktanów, jednak nawet w obrębie tego samego gatunku trawy jedne odmiany zawierają ich więcej niż inne. Odmiany traw w mieszance Horse Master zawierają aż o 50% mniej fruktanów niż odmiany przeznaczone dla owiec i bydła.

 

Każdego roku Barenbrug analizuje zawartość fruktanów w ponad 70 odmianach traw. Na poniższym wykresie pokazano różnice w zawartości fruktanów u różnych odmian traw. Odmiany w mieszance Horse Master zawierają średnio o połowę fruktanów mniej niż odmiany traw dla bydła.

Właściwe zarządzanie pastwiskiem

Dzięki właściwej pielęgnacji pastwiska można obniżyć zawartość fruktanów zmagazynowanych w trawie. Po pierwsze, konieczne jest zapewnienie roślinom wystarczającej ilości składników odżywczych i wody, by umożliwić prawidłowy wzrost trawy. Po drugie, trawa nie może być zgryzana zbyt krótko.

 

Zawartość fruktanów w sianie i kiszonce

Jako że siano powstaje zazwyczaj w wysokich temperaturach, zawiera ono zwykle niewielką ilość fruktanów. Kiszonkę często robi się wczesną wiosną, a do tego trawę można kosić w niskiej temperaturze, ponieważ nie musi być całkowicie wyschnięta. Zawartość fruktanów w takiej trawie może być bardzo wysoka, zwłaszcza gdy dni są słoneczne, zaś noce chłodne. To dlatego kiszonka nie jest odpowiednia na paszę dla koni podatnych na ochwacenie.